Oświeceni przez naukę

Cykl życia włosa

Img_Cykl życia włosa

Każdego dnia tracimy od 50 do 80 włosów. Nowe włosy, których średni cykl życia wynosi od 2 do 7 lat, zastępują te codziennie wypadające. Każdy mieszek włosowy wytwarza nowy włos, który zanim wypadnie, przechodzi przez kolejne cykle rozwoju. Cykl życia włosa jest podzielony na trzy fazy: anagenową, katagenową i telogenową.

Wzrost włosów

Każdy włos wyrasta z mieszka włosowego, a każdy mieszek charakteryzuje się własnym cyklem życia. Oznacza to, że każdy włos rośnie niezależnie od innych go otaczających. Jeśli mieszki włosowe byłyby zsynchronizowane, włosy rosłyby wszystkie jednocześnie. Oznaczałoby to, że zdarzałyby się okresy, podczas których wszyscy bylibyśmy łysi oraz takie, kiedy mielibyśmy głowę pełną włosów! Okres, w którym aktywnie rosną nasze włosy, nazywany jest w fazą anagenową. Trwa od 1 do 3 lub 4 lat. Podczas tej fazy cebulka włosa, która znajduje się na dnie mieszka włosowego, regeneruje się i wytwarza włókno włosa. Nasze włosy rosną ok. 1 cm na miesiąc. Druga faza jest nazywana katagenową lub okresem przejściowym i trwa od 2 do 3 tygodni. Jest to koniec fazy wytwarzania włókna włosa, cebulka wycofuje się z powierzchni skóry głowy. Włos przestaje rosnąć i pozostaje w tej fazie przez kilka tygodni przed przejściem w fazę odpoczynku.

Wypadanie włosów

Trzeci i ostatni etap cyklu wzrostu włosów to faza telogenowa, która odpowiada okresowi odpoczynku. Włosy już nie rosną, ale nadal tkwią w mieszku włosowym przez ok. 3 miesiące. Po tym trzymiesięcznym okresie zaczynają wypadać podczas mycia lub szczotkowania. Rozpoczyna się teraz nowa faza anagenowa. Tak więc nasze włosy nie rosną w sposób ciągły, ale w kolejnych cyklach. Aż 90% naszych włosów jest na stałe w fazie wzrostu, podczas gdy 10% jest w fazie wypadania. Każdego dnia w naturalny sposób tracimy od 50 do 80 włosów, po 2 do 7 latach cyklu ich życia. Utracone są następnie zastępowane przez nowe włosy. Każdy mieszek wytwarza nowy włos w fazie wzrostu, w sumie jest to 25 do 30 cykli w ciągu naszego życia. Czasami jednakże cykl wzrostu włosów może zostać przerwany na skutek wpływu męskich hormonów.

PODSUMOWANIE ZE ZDJĘCIAMI...

Wybrane dla Ciebie

Zobacz wszystkie artykuły